Dne 31. 12. 2017 ukončujeme prodej stávajících kurzů. V minulosti zakoupené kurzy lze zobrazit nebo stáhnout do konce roku 2018.
Word 2010

Word 2010

Prakticky doma i v kanceláři

Díky videokurzu Word 2010 si snadno poradíte i s novými funkcemi textového editoru z kancelářského balíku Microsoft Office. Poznejte, jak ve Wordu správně vytvářet a upravovat dokumenty, formátovat znaky a odstavce nebo kontrolovat pravopis. Naučte se používat i pokročilé nástroje Wordu pro hromadnou korespondenci, jako je například vytváření štítků a tisk dopisních obálek, nebo vkládat do Wordu vysvětlivky a poznámky pod čarou jako profesionál. Praktický kurz Word 2010 můžete absolvovat z pohodlí Vašeho domova nebo kanceláře, navíc v čase, který Vám vyhovuje.
4 hodin 24 minuty
57 lekcí, 12 kapitol
Verze: Online a stažení [?]


Cena: 690 Kč s DPH
See video
Úvod do kurzu Word 2010
Jitka Pekárková představuje sebe a kurz v úvodním videu.
Předmluva
Práce s pracovními soubory
0:55
1. Začínáme s Wordem
Novinkou v kancelářské aplikaci Microsoft Office Word 2010 je nabídka Backstage nacházející se na kartě pojmenované Soubor. Nabídka Backstage zpřehledňuje a usnadňuje práci s dokumenty. Naučte se ovládat příkazy v Backstage i Vy.
Kromě práce s novým prázdným dokumentem můžeme ve Wordu využívat přednastavené šablony. Osvojte si dovednost vytvářet dokumenty v aplikaci Word 2010. Obě zmíněné metody si prakticky ukážeme v této lekci.
Vytvoření nového dokumentu
3:13
Otevírat již existující dokumenty lze několika způsoby. V lekci se seznámíte s těmi nejpoužívanějšími možnostmi. Vyberte si takový způsob, který Vám bude při práci ve Wordu nejvíce vyhovovat.
Otevření existujícího dokumentu
3:51
Bez znalosti ukládání vytvořených či upravených dokumentů se při své práci neobejdete. Své dokumenty můžete ukládat do počítače dokonce v různých formátech a několika způsoby. Videolekce Uložení dokumentu přibližuje možnosti ukládání dokumentů krok za krokem.
Uložení dokumentu
5:50
2. Základy práce s Wordem
Naučte se používat klávesové zkratky. Usnadňují pohyb v dokumentu, lépe a rychleji budete ve Wordu pracovat.
Pohyb v dokumentu
4:08
Označování různých částí dokumentu využijete vždy při jejich úpravě, ať už půjde o kopírování jednotlivých částí, jejich přemisťování, mazání či úpravu formátu. Ukážeme si rychlé způsoby označování v dokumentech, se kterými budete mít práci rychleji hotovou.
Označení textu pomocí myši i klávesových zkratek
5:39
Znalost práce s textem a jeho částmi, jako je smazání, zkopírování, vyjmutí či vložení, je ve Wordu zásadní. Proto je tato lekce kurzu zaměřena čistě na tyto úkony.
Kopírování, vkládání, mazání a přemisťování textu
6:47
Čas od času se stane, že budete potřebovat vyhledat ve svém dokumentu nějaká konkrétní slova, nebo zjistit, kolikrát se daný výraz v dokumentu vyskytuje. Místo toho, abychom to prováděli ručně, program Word nám dokáže pomoct. V této lekci si ukážeme, jak využívat Navigační podokno a funkce Najít a Nahradit.
Hledání a nahrazování textu
5:04
Znalost možností změn zobrazení patří k důležitým základům práce v programu Word. V této lekci si tedy ukážeme, jaké styly zobrazení můžeme využívat a jak je dále upravovat k naší spokojenosti.
Změna zobrazení
5:06
Každému z nás se může někdy stát, že se překlepne a napíše něco, co opravdu nechtěl. Aby náš dokument takovéto chyby neobsahoval, nabízí nám Word Kontrolu pravopisu a navíc ještě přidává funkci s názvem Tezaurus, která nám mimo jiné pomáhá se slovní zásobou. V této lekci si obě tyto funkce představíme.
Kontrola pravopisu a Tezaurus
6:36
Funkce Automatické opravy má ve Wordu své nenahraditelné místo, protože nám může práci s textem výrazně usnadnit a také proto, že se projevuje okamžitě při psaní textu. V této lekci kurzu Word 2010 si ukážeme, kde můžeme upravovat nastavení Automatických oprav, a dám Vám skvělý tip, jak si usnadnit psaní často opakovaných výrazů.
Automatické opravy
5:20
3. Formátování písma a odstavce
Při tvorbě textového dokumentu je důležité mít správně zapsané všechny údaje a je také vhodné zajistit, aby byl dokument úhledný i přehledný. V této kapitole se tedy zaměříme na formátování písma i celých odstavců a zpřehlednění údajů pomocí odrážek. Začneme úpravou písma.
Formátování písma
5:48
Úprava formátu odstavců je jednou z nejvyužívanějších funkcí programu Word. Měnit lze nejen zarovnání textu, ale také odsazení jednotlivých řádků, tok textu či barvu pozadí vybraného odstavce. Jak na to? Díky této lekci se formátování odstavců naučíte.
Formátování odstavce
4:37
Možná Vám už nebude stačit zarovnání textu od kraje ke kraji, ale budete chtít odsazení upravit. K tomu nám slouží Odstavcové zarážky a tabulátory. Zarážky i Tabulátory jsou skvělou pomůckou zejména pro docílení přehlednosti Vašeho dokumentu nebo například při tvorbě nejrůznějších seznamů. V této lekci kurzu Word 2010 budeme využívat také Pravítko.
Odsazení textu a použití tabulátorů
7:45
Odrážky a číslování využijete při tvorbě zápisu do seznamů. Číslování se hodí pro seznamy, u kterých je pro nás důležité pořadí jednotlivých bodů, a odrážky, pokud nám nejde ani tak o pořadí jako o přehlednost údajů.
Odrážky a číslované seznamy
5:45
Kromě tvorby zápisů do seznamů pomocí odrážek a číslování můžete v aplikaci Word 2010 zapisovat data do vnořených seznamů, které informace rozřadí a zpřehlední. Naučte se pomocí této lekce informace do víceúrovňového seznamu úspěšně zapisovat.
Víceúrovňový seznam
4:43
4. Úpravy motivu a stylu dokumentu
Ke zpřehlednění dokumentu výrazně pomáhají tzv. Styly. Díky stylům si ušetříme práci s formátováním různých částí dokumentu, a navíc získáme větší přehled o jeho obsahu. Jak používat v programu Word 2010 styly, se seznámíte právě v této lekci videokurzu.
Někteří z nás občas vytvoří celkem zajímavý dokument, ale ve finále zjistí, že to vlastně není úplně ono, a chtělo by to změnit písmo, barvy a nebo úplně celý vzhled dokumentu. Místo toho, abychom dokument pracně upravovali po kouskách ručně, nabízí Word 2010 výborný nástroj pro takového situace. Díky této lekci budete tento nástroj na změnu motivu dokumentu používat teď i Vy.
Změna motivu dokumentu
2:09
Buďte kreativní i ve Wordu. Pokud Vám nevyhovují přednastavené motivy dokumentů, vytvoříte si za pomocí této videolekce vlastní styl.
Vytvoření vlastního stylu
3:37
Kromě úprav stylu a motivu dokumentu či formátování písma můžeme upravit také celkový vzhled stránek našeho dokumentu. Měnit můžeme orientaci stránek, jejich velikost, počet sloupců textu a samozřejmě také velikost okrajů stránek. V této lekci si všechny tyto funkce představíme.
Vzhled stránky
6:34
5. Tabulky
Word sice není primárně tabulkovým editorem, ale i přesto nám nabízí snadnou a rychlou práci s našimi tabulkami. Mimo to můžeme do Wordu vkládat i tabulky z Excelu. Pusťte si videolekci a učte se.
Vytvoření a vložení tabulky
6:57
V tuto chvíli umíme v dokumentech vytvářet vlastní tabulky, ale jak vidíme na druhém listu, nemusí to vždy dopadnout zcela ideálně. V této lekci si proto ukážeme možnosti úprav struktury našich tabulek.
Úprava struktury tabulky
7:32
Formátování tabulky je důležité zejména pro úhlednost dokumentu. Uživatelské nástroje potřebné pro formátování tabulek se v aplikaci Word 2010 zobrazí po označení tabulky na kontextové kartě Návrh, kde upravujeme styl, zabarvení tabulky či ohraničení buněk. Zkuste si to.
Formátování tabulky
3:16
Program Word se snaží nám práci s dokumenty v mnoha ohledech usnadnit. Také proto nám nabízí seznam takzvaných Rychlých tabulek, a také převod připraveného textu na tabulku či převod tabulky naopak na text. Seznamte se s těmito možnostmi blíže a naučte se úspěšně Rychlé tabulky v aplikaci Word používat.
Pokud potřebujeme vytvořit složitější tabulku s množstvím různých vzorců, pravděpodobně k tomu využijeme tabulkový editor Excel. Přesto ale Word nabízí rozšířené možnosti, abychom potřebné výpočty mohli provést v textovém editoru. V této lekci se budeme zabývat Vzorci připravenými v aplikaci Word.
Výpočty a využití tabulky Excel
4:50
Vhodné řazení zadaných údajů je při práci s tabulkami ve Wordu žádoucí. Aby se tabulka stala přehlednější a čitelná, data můžeme řadit kupříkladu podle číselných údajů nebo abecedně. Vyzkoušejte si to v této lekci kurzu Word 2010.
Řazení dat v tabulce
2:42
6. Obrázky, grafy a diagramy
Obrázek někdy řekne za tisíc slov. Jak ale takové grafické komponenty, jako jsou diagramy, grafy nebo textová pole do dokumentu zdárně vložit? Word uživatelům umožňuje vkládat do dokumentu jak vlastní obrázky, tak i takzvané Kliparty, mezi které se řadí fotografie, ilustrace, dokonce audio i video.
Vložení obrázků, klipartů a obrazců
6:41
Program Word nám nabízí mnoho možností, jak upravit vložené obrázky i obrazce, abychom byli s výsledkem opravdu spokojeni. V této lekci si ukážeme, jak například změnit jas obrázku, jeho styl i umístění v textu.
Úprava obrázků a obrazců
8:13
Doplňte text vytvářený ve Wordu o graf, díky kterému se data zpřehlední a vizualizují. Po absolvování této lekce kurzu si s vytvářením grafů hravě poradíte.
Vytvoření a vložení grafu
2:04
Máte v dokumentu vložený graf, ale je vhodné jej trochu poupravit, aby nás v dokumentu nerušil, a naopak byl se zbytkem naší práce pěkně sladěný. K tomu nám slouží kontextové karty skupiny Nástroje grafu. Naučte se je používat už i Vy.
Úprava grafu
4:20
Díky použitým grafickým prvkům je náš dokument o něco živější. Program Word 2010 svým uživatelům ale nabízí kromě obrázků či grafů ještě další skvělý prvek. Tím jsou SmartArt diagramy. Pojďme si je rovnou ukázat.
Vložení diagramu SmartArt
3:42
Naprostá většina úprav diagramu je shodná s úpravami obrázků, objektů či grafů, takže půjde částečně o opakování známých dovedností. Přesto si tyto dovednosti osvěžme na úpravě SmartArt diagramu.
Úprava diagramu SmartArt
5:17
Textové pole, Rychlé části a Iniciály jsou praktické „wordovské“ nástroje, díky nimž textový dokument vytvářený v aplikaci Microsoft Office Word 2010 získá na kvalitě i přehlednosti. Naučte se je používat pro své potřeby v kanceláři nebo doma.
Textové pole, Rychlé části a Iniciály
5:39
7. Formátování dokumentu
Chceme-li v dokumentu vytvářet stránky s odlišným uspořádáním textu, orientací či použít číslování stránek od jiné než první stránky, využijeme tzv. Oddíly. Tuto užitečnou funkci programu Word ovládá málokterý uživatel, Vy si díky tomuto kurzu tuto dovednost osvojíte. Seznamte se s Oddíly.
Využití oddílů a konců stránek
5:23
Vytvořit ji samozřejmě můžeme zcela samostatně podle vlastního vkusu, ale vývojáři programu Word na nás pamatovali i v tomto případě a vytvoření Titulní stránky nám usnadnili. Stačí vědět, kde v aplikaci Word hledat a najít.
Program Word nám kromě úprav obrázků, diagramů, tabulek či textu nabízí také grafické úpravy celých stránek dokumentu. Jedná se o ohraničení a zabarvení stránek a vložení vodoznaku. Právě tyto funkce si předvedeme v této lekci a najdeme je na kartě Rozložení stránky.
Grafická úprava stránky
4:43
Záhlaví a Zápatí patří k nejpoužívanějším funkcím Wordu. Využívají se ve firemních dokumentech třeba pro vložení loga společnosti nebo kontaktních údajů, školních pracích i například v profesním životopise. Zkuste použít přednastavené formáty záhlaví a zápatí, nebo vložte vlastní text, obrázek nebo číslování stránek.
Záhlaví a zápatí
5:00
Umístit do dokumentu číslování stránek lze ve Wordu 2010 relativně snadno. Co ale dělat v případě, že potřebujete začít číslování stránek od určité strany, např. v bakalářské nebo diplomové práci? Díky lekci „Číslování stránek“ ve videokurzu Word 2010 se naučíte očíslovat za pomocí Záhlaví, Zápatí a Oddílů jakýkoli dokument.
Číslování stránek
5:49
8. Zpřehlednění dokumentu
Poznámky pod čarou a Vysvětlivky využíváme zejména pro doplnění informací. Přičemž Poznámky pod čarou jsou umístěné na konci dané stránky nebo přímo pod textem, který doplňují, a Vysvětlivky jsou sdruženy na konci dokumentu. Word dokáže umisťovat Poznámky pod čarou a Vysvětlivky do dokumentu jednoduše. Obě možnosti si tedy ukážeme na praktickém příkladu. Pusťte si video.
Poznámky pod čarou a vysvětlivky
3:27
Zejména u odborných prací, jako je bakalářská nebo diplomová práce, je nezbytné uvést zdroje, ze kterých jsme čerpali nebo je citovali. Než abychom se dokumentem probírali a ručně si dodatečně zapisovali, co je potřeba do bibliografie uvést, využijeme chytrou funkci Citace.
Citace a bibliografie
4:14
Jistě jste se již v mnoha dokumentech a publikacích setkali s informačními titulky u obrázků, grafů či jiných grafických prvků. V tomto tutoriálu se dozvíte jak na to, abyste i Vy mohli mít ve svých dokumentech takovéto užitečné titulky, a jak následně vytvořit jejich seznam.
Titulky a seznam obrázků
5:09
Záložky slouží pro pojmenování určité oblasti v dokumentu, na kterou se pak snadno můžeme přesouvat či odkazovat. V této lekci si tedy ukážeme, jak takové záložky do dokumentu přidat a jak se na ně rychle přemístit.
Záložky dokumentu
2:10
Odkazy slouží k rychlému přechodu na požadované místo v dokumentu, počítači či na webové stránky. V této lekci si ukážeme, jak takové odkazy využít v našem dokumentu. Program Word nám nabízí využití křížových pasivních a hypertextových odkazů. Pojďme se seznámit s oběma těmito možnostmi a naučme se je prakticky používat.
Křížový pasivní a hypertextový odkaz
5:45
Zejména u rozsáhlejších prací je vhodné vygenerovat pro snazší orientaci obsah dokumentu. K jeho rychlému vytvoření slouží nadpisy dokumentu, které jsme se učili vytvářet pomocí Stylů v jedné z předchozích lekcí. Pojďme si ukázat, jak v kancelářské aplikaci rychle vytvořit obsah dokumentu, aniž bychom jej vytvářeli ručně.
Obsah dokumentu
2:42
V některých dokumentech je vhodné vytvořit rejstřík, který umožňuje snazší orientaci po dokumentu zejména v případě, že hledáme nějaký konkrétní výraz. Rejstřík vytváříme buď ručně, nebo automaticky. V této lekci se zaměříme na ruční vytváření rejstříku.
V předchozí lekci jsme si ukázali, jak vytvářet v dokumentech rejstřík za pomoci ručního označování požadovaných výrazů. Nyní si předvedeme jak na automatické označování.
Rejstřík – automatické označení
3:00
9. Spolupráce s dalšími uživateli
Když vytvoříte nějaký důležitý dokument, zpravidla přepošlu ke kontrole kolegovi. Aby mi do textu kolega přímo nezasahoval, ale pouze navrhl případné úpravy, využíváme ve Wordu Komentáře. V této lekci se i vy dozvíte, jak tuto zajímavou a praktickou funkci použít.
Komentáře
4:27
V této lekci videokurzu se dozvíte, jak využívat funkci Sledování změn. Na rozdíl od Komentářů při Sledování změn zasahujeme přímo do vytvořeného dokumentu. Úpravy ale budou zřetelně označeny. Máme tak možnost se rozhodnout, zda navrhované změny přijmout, či odmítnout.
Sledování změn
5:43
Může se stát, že najednou máme dva dokumenty, které jsou si sice velice podobné, ale nejsou zcela shodné. Přihodit se to může i v případě, že jsme jeden dokument poslali k úpravám více kolegům a jejich výstupy teď potřebujeme dát dohromady. Zejména u delších dokumentů by nám jejich srovnávání mohlo trvat opravdu dlouho. Proto si nyní ukážeme, jak využít automatickou funkci Porovnávání dokumentů.
Porovnání dokumentů (zobrazení více oken)
4:45
Některé dokumenty mohou obsahovat citlivá data, která by se neměla dostat jen tak ke komukoliv, nebo třeba jen nechceme, aby nám mohl kdokoliv do dokumentu zasahovat. Nejen z těchto důvodů nám Word nabízí funkce ochrany dokumentů, díky kterým zabráníme zásahům do obsahu. Dokument tak může být Vašim kolegům k dispozici jen pro čtení, nikoliv úpravy.
Nastavení oprávnění provádění změn
5:26
10. Korespondence a tisk dokumentu
Jestliže vytváříme velké množství dopisů či e-mailových zpráv, které mají stejný obsah ale různé adresáty, jistě rádi využijeme funkci Hromadné korespondence. Ta nám umožňuje automatické doplňování jmen, adres, a dokonce také oslovení. V této lekci se zaměříme na základní techniky práce právě s Hromadnou korespondencí.
Hromadná korespondence
6:49
Postup pro vytváření obálek a štítků je v mnohém shodný s tvorbou dopisů a e-mailů, kterou známe z předchozí lekce. Tentokrát si kromě základních nastavení ukážeme nastavení zpáteční adresy, úpravu vlastností obálky a vytvoření jednoduchého pravidla při využití Hromadné korespondence.
Vytvoření obálek a štítků
6:29
Máme-li dokument vytvářený v kancelářském programu Word 2010 úspěšně hotový a připravený k distribuci, vytiskneme jej. Potřebná nastavení najdeme v zobrazení Backstage pod nabídkou Tisk. Zhlédněte videolekci kurzu.
Natavení tisku dokumentu
2:10
Svůj dokument nemusíme nezbytně ukládat jen ve formátech programu Word. Word umožňuje uložit dokument také ve formátu PDF. PDF je typ dokumentu, který může obsahovat jak text, tak i grafické prvky, a na rozdíl od klasických souborů s příponou *.doc nebo *.docx znemožníte v tomto dokumentu provádět úpravy. Ale co je důležitější, soubor formátu PDF se na všech zařízeních zobrazuje úplně stejně.
Uložení dokumentu ve formátu PDF
2:56
Závěr
Rozloučení
0:23

On-line videokurz Word 2010 je praktický vzdělávací kurz přes internet, který Vás spolehlivě provede základy i pokročilými funkcemi textového editoru Microsoft Office Word. Díky tomuto videokurzu se začátečníci stávají zkušenými uživateli. Aniž by museli na kurz docházet osobně.

Kurz je rozdělen do srozumitelných videolekcí. Výhodou je, že se vzděláváte ve vlastním tempu a ke každé lekci se můžete kdykoli vracet. Záleží na Vás, zda se rozhodnete nějakou lekci přeskočit, nebo naopak se budete chtít vrátit k těm tutoriálům, které Vás nejvíce zaujaly.

Za pomoci lektora se prostřednictvím názorných ukázek na obrazovce počítače, tabletu nebo mobilního telefonu naučíte používat nejdůležitější nástroje Wordu. Postačí Vám k tomu připojení k internetu, a tak se vzdělávat můžete doma, v kanceláři nebo i na cestách.

Hravě si poradíte s ukládáním dokumentů do PDF formátu, vkládáním komentářů, poznámek pod čarou nebo číslováním stránek. Nově budete mít pod kontrolou obsah svých dokumentů. Ať už pomocí nástroje kontroly pravopisu nebo díky zaznamenávání revizí. Videokurz Word 2010 uspokojí i pokročilé uživatele, kteří se chtějí naučit používat například funkci Oddíly.

Co se naučíte

  • Efektivně pracovat s dokumenty, vytvářet je a upravovat
  • Úspěšně používat nejdůležitější funkce Wordu, formátovat písmo a odstavce, vytvářet víceúrovňové seznamy, používat záložky nebo křížové odkazy
  • Kontrolovat obsah dokumentů a vhodně je sdílet s ostatními uživateli

Komu je kurz určen

  • Pro všechny, kteří potřebují vytvářet, upravovat a kontrolovat obsah dokumentů v programu Word 2010 a sdílet je s ostatními uživateli
  • Pro všechny, kteří s programem Word 2010 začínají nebo mají s ním zkušenosti, ale mají zájem prohloubit svoje znalosti a zefektivnit tak svoji práci v tomto programu
  • Pro všechny, kteří potřebují používat Word v rámci své profese, ať už ziskové, neziskové či akademické sféře

Vystudovala obor Obrazová a zvuková technika technologicko-organizační (produkce) na SPŠ Sdělovací techniky v Praze. Na VIME.cz se zabývá lektorstvím prostřednictvím nových technologií, zpracováním a výrobou audiovizuálních záznamů. Je mimo jiné držitelkou certifikátu školení MS Office.

Své vzdělání a praktické dovednosti uplatnila například ve společnostech zabývajícími se reklamní činností a marketingem, například v Eusebius, spol. s r.o. nebo PragoFilm, a.s. Od roku 2009 po dobu dvou let působila v Prezentačním a informačním centru Ministerstva obrany, pro které zpracovávala specializované audiovizuální záznamy. Ovládá uživatelsky náročné grafické a střihačské programy, jako je např. Adobe Photoshop, Illustrator, Premiere, Avid Media Composer nebo Final Cut Pro.

Ve své praxi se Jitka Pekárková velice úspěšně zabývala také komunikací jak s komerční klientelou, tak s novináři a směrem k veřejnosti. Své komunikační dovednosti a snahu předávat srozumitelné a jasné informace uplatňuje nyní i ve svých kurzech MS Office Excel nebo PowerPoint na VIME.cz.

Videokurzy lektora

Od začátečníků až k pokročilým
4 hodiny 30 minut
22.05.2013
Práce s tabulkami rychle a efektivně
5 hodin
19.12.2013
Působivé prezentace s novými nástroji
2 hodiny
18.03.2013
Prakticky doma i v kanceláři
4 hodin 24 minuty
26.08.2013